Dedektörüm ayırım yapar mı?

Piyasadaki birçok dedektör basit bir şekilde ayırım yapabilmektedir. Ancak önemli olan değersiz madenleri ayırmak isterken değerli olabilecek bir takım madenleri de gözden kaçırmamaktır. İşte dedektörlerimiz yine yalnızca kendisinde bulunan eşsiz teknolojiler sayesinde diğer dedektörlerden çok daha fazla derine inerken, çok daha net bir ayrım yapar ve cisimleri bulmaya devam eder.

Dedektörümün derinliği nedir?

Dedektör kullanıcılarının en çok sorduğu soru olmakla beraber, cevap vermesi en güç olan soru derinlik bilgisidir. Dedektörlerde derinlik pek çok koşula bağlıdır. Arazideki toprak koşulu, kullanılan dedektör başlığı, toprak altındaki hedefin ebatı, yaşı, yer altındaki duruşu , dedektör sahibinin tecrübesi ve dedektörü doğru kullanımı derinliği etkileyen faktörlerdir. Bir tek altın para ile bir küp altın para, yüz senelik bir altın ile bin senelik bir altın farklı derinliklerden algılanabilecektir. Dedektörlerin derinliği üretimde kullanılan teknolojiye göre artar. Daha ileri teknoloji ve daha fazla araştırma-geliştirme faaliyetleri ile üretilen dedektörler daha derine inebildikleri gibi daha pahalıdırlar. Bu nedenle herkes için derinlik farklıdır. Ancak şundan emin olabilirsiniz ki LİDYA’dan alınan dedektörler üstün ve sadece kendilerinde bulunan teknolojileri sayesinde diğer tüm dedektörlerden kat kat daha derine ulaşacaklardır.

Dedektörün sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Piyasada çok fazla sahte detektör bulunmaktadır. Orijinal gibi görünür ancak sahada en basit dedektörden daha kötü performans gösterir. Dedektör alırken çok dikkatli olmak gerekir. Lidya Dedektör ve bayileri , ürünlerinin orijinalliği, müşteri memnuniyetine verdiği önem, güvenilirliği, kalitesi ve tecrübeli teknik servisi ile piyasada en iyi konumdadır. Dedektörü doğru yerden almak önemlidir.

Kazı yapmak için nasıl ruhsat alırım?

Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire Define Arama Yönetmeliği’nin (http://teftis.kulturturizm.gov.tr/TR,14428/define-arama-yonetmeligi.html) 7. maddesinde yer alan belgelerle birlikte bir dilekçe ile müracaat ederler. Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskûn, gayrimeskûn, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Dedektör kullanmak yasak mı?

Türkiye’de dedektör satın almak, bulundurmak ya da kullanmak serbesttir. Cihazlarımızın hepsi yurtdışından ithaldir, faturalıdır ve garantilidir. Kullanmak için ruhsat alınması gerekmemektedir. Ancak izinsiz kazı yapmak yasaktır. Çünkü Türkiye’de denizlerin, evinizin ya da bahçenizin altı bile devletin malıdır. Kazı yapmak için önceden ruhsat almak gerekir. Ayrıca sit alanları ve askeri bölgelerde tespit yapılamaz.